čtvrtek 30. dubna 2009

2:1, 2:4, 0:3, 1:3

…je naše bilance ve fotbale. Jako mezinárodní studenti jsme se s jedním týmem zapojili do tzv. intramurals, takového přátelského turnaje. Dnes jsme skončili (nikam nepostupujeme).  I když jsme tři ze čtyř zápasů prohráli, byl to super zážitek. Na to, že se tým hodně obměňoval, vůbec jsme netrénovali a někdo to několik let nehrál, jsme byli celkem rovnocennými soupeři. Možná právě tou mezinárodní pestrostí - Česko, Německo, Ghana, Ukrajina, Bolívie, Irák, Svazijsko a další…  Dnes se dokonce zapojila i Clarissa a bylo poznat, že jako Brazilka to má v krvi.

 

Na fotce níže kouzlí Thomas z Německa  (v modrém), hlavní opora našeho týmu.

 

(Foto: Petr Diviš)

středa 29. dubna 2009

Closing Ceremony

Závěrečný kulturní večer byl spolu s international festivalem stěžejními programy mezinárodního týdne. Nechyběla následující představení:

  • bojová umění - Kendó, karate
  • tanec - asijský, chilský i moderní
  • hudba - pianistka, bubny, jazzová kapela
  • zpěv - Kalinka v podání Charlese (profesor ruštiny), čínská píseň studentů čínštiny (na playback)
  • vyhlášení sedmi nejlepších obrázků ve fotosoutěži
  • oblečení - přehlídka japonských oděvů

Večerem prováděl a zároveň ho ozvučoval a osvětloval Lukáš. Ve vedlejším sále následovala večeře - s bohatým zastoupením mezinárodní kuchyně.


(Foto: Petr Diviš)

úterý 28. dubna 2009

JFK - HEL - PRG

Někdy jsem se chtěl podívat do Skandinávie, ale nečekal jsem, že to přijde už  ráno 4. srpna. No dobře, bude to jen 45 minut, které budu mít na přestup v Helsinkách.  Po všech minulých strastiplných zážitcích s kupováním letenek (chtěl jsem o nich psát, ale budu si šetřit nervy) šlo tohle nějak hladce a rezervační systém mi nekladl žádné zábrany. Takže se povedlo ulovit let o pět tisíc levnější než s ČSA, které jinak vedou pro začátek srpna na dráze New York - Praha. Po zaplacení a doručení potvrzení o platbě mi časem jen tak přišel email, že letenka má mládežnický tarif a že musí vidět nějaký doklad, kde bude moje jméno a datum narození. Fotku ISIC karty jsem emailem posílal poprvé.

 

Nemáte někdo zkušenost s Finnair, ať vím, co mě čeká?

pondělí 27. dubna 2009

Shrnutí týdne mezinárodní kultury

Jednou jsem tu otevřel téma International Culture Week, tak se sluší a patří k tomu vrátit. Bohužel jsem se díky škole a práci nemohl zúčastnit všech akcí, ale některé jsem stihl.

  • Opening Ceremony - viz minule
  • Food and Traditions - Spousta jídla a diskuze s paní profesorkou.
  • How to Conquer Europe - Lukášova prezentace a přiblížení Evropy. Po půl hodině jsem musel běžet na večerní školu, ale stihl jsem ochutnat knedlíky s omáčkou a masem made by Willy z cateringu.
  • Importance of Second Language - nemohl jsem se zúčastnit, ale diskuze se prý povedla
  • South Asian Night - Pro mě celkem zklamání. Žádná kultura či prezentace, pouze jídlo a i to bylo hned fuč. Aspoň tam měla stánek Sujana z Nepálu a její rýžová kaše s oříšky byla vynikající!
  • International Festival and Study Abroad Fair - Povedené, každá země měla svůj stůl, kde se prezentovala.  Více prozradí fotky - vč. našich gulášových příprav.
  • Closing Ceremony - O vydařeném kulturním večeru se zmíním v samostatném článku.
  • Around The World - Každý Minerva House jako jeden kontinent. Obešel jsem dva a neměl jsem pocit, že by tyto party výrazně vybočovaly z průměrných amerických. Vazby na světadíly mě asi také minuly. 

Měl jsem trochu větší očekávání od těch akcí, které byl letos novinkou. Nicméně festival a kulturční večer se vydařili a celý přípravný tým si určitě zaslouží velkou poklonu. Hlavně Lukáš, který  to měl celé pod palcem. 



neděle 26. dubna 2009

Ze zimy rovnou do léta?

Aprílového počasí jsme tu od září měli dost, ale nejaprílovější je přeci jen asi v dubnu. Zatímco před 14 dny bylo na nule a my se balili do zimních bund, tak dneska udeřilo třicetistupňové vedro. A protože to vyšlo hezky na sobotu a brzy se to má srazit zpátky na jarnější teploty, všichni si sluníčka užívali, co to šlo. Ne nadarmo se velkému trávníku (na obrázku) říká West Beach.

sobota 25. dubna 2009

Auto na čestné slovo

Amerika je plná drobných vynálezů, s kterými ne že by se nedalo v Evropě setkat, ale prostě nejsou tak rozšířené. Jako příklad mě napadá již zmiňovaný hand sanitizer nebo třeba držák nedojedeného banánu, který jsme viděli kdysi v Price Chopperu. You can enjoy half now, and half later.

 

Naposledy jsem se s poslední vychytávkou setkal, když jsem pomáhal Diane donést nějaké věci k autu. Čekal jsem, kdy zmáčkne dálkový klíč, aby vůz otevřela, ale ono nic. Prišla k předním dveřím a chvíli vyťukávala na tlačítcích kód. Celkem jsem zíral, auto na heslo jsem předtím neviděl a ona mezitím radostně zvolala: "Nemusím s sebou nosit klíč!"

pátek 24. dubna 2009

Dobrý český film na DVD s anglickými titulky

Jedním tradičním typem akce pořádaných Language House B je promítání filmů, zpravidla pocházejících ze země jako někteří obyvatelé domu. Vzhledem k početnému českému zastoupení se tak chystá pouštění Up and Down (Horem pádem), který měli v městské knihovně. Rádi bychom v tom pak pokračovali a bylo nám nabídnuto proplacení dvou filmů, které pak můžeme nechat školní knihovně. Máte nějaký dobrý tip? Výběr českých filmů na DVD s anglickými titulkami je omezený, jako jeden nás napadlo I served the King of England (Obsluhoval jsem anglického krále). DVD musí být v českém znění s možností anglických titulek, výhodou je přítomnost na Amazonu s možností poštovného zdarma (Eligible for FREE Super Saver Shipping). Díky.

čtvrtek 23. dubna 2009

Kocour Žoryk

Když v domě bydleli Lily se Stasem, měli tu kočku. Tedy kocoura, který chudák také cestoval až z Ruska. Říkají mu Žoryk, což je prý jako George, takže jsme na něj občas volali Jiříku. Byla s ním strašná legrace, tak chytrou kočku jsem ještě neviděl.  Spíš než jak zvíře se choval jako malé dítě a podle toho, co Lily vyprávěla, s ním mají opravdu spoustu zážitků. S Petrem jsme ho asi dvakrát dostali na povel, když tu nebyli o víkendu a je to mistr schovávač. Jednou někam zmizel a my ho nemohli najít ani tam, kde být nemohl. Prohledali jsme vše a už se začli trochu bát, kam utekl. Pak na nás vykoukl pod postelí u Wendy v pokoji - vychytrale totiž dokázal přebíhat z místa na místo, jak jsme je kontrolovali. Nejvíc roztomilé mi přišlo, do jakých póz často ulehl, následující koláž ukazuje některé z nich:

středa 22. dubna 2009

Cena zdravotní péče v USA

Pamatujete si, jak jsem tady psal v prosinci o návštěvě doktora? Vůbec nic vážného, asi týden mi bylo blbě a chtěl jsem se dát do pucu před odletem do ČR. Děsila mě představa, že cenných 10 dnů doma strávím v posteli, tak jsem si řekl, že se pro jistotu nechám někde poslechnout. Jenže zdravotní služby na kampusu byly přes prázdniny zavřené, takže nezbývala jiná možnost než zamířit na pohotovost do nemocnice. Když jsem tenkrát popisoval detaily, ještě nebylo jasné, kolik ta celá sranda stojí. Trvalo pár měsíců, než dorazily veškeré účty a všechno se vyřídilo, ale nyní se už vše vyvrbilo.

 

Nuže, nechme mluvit čísla:

 

ELLIS HOSPITAL

DIAGNOSTIC LAB/XRAY $272

OUTPATIENT HOSPITAL $370

DOCTOR HOSP VISIT $125

 

SCHENECTADY RADIOLOG

DIAGNOSTIC LAB/XRAY $27

 

THE NEW YORK PUBLIC

NYS SURCHARGE $59.05

 

Takže např. cca 3 minuty doktora za 125 dolarů, práce laboratorního pracovníka, který si prohlédne snímky, za 59 babek. Sečteno a podtrženo, celková cena mé malé návštěvy je $853,05. Naše pojištění nabízí úlevy na některé poplatky a jinak vyžaduje 20% spoluúčast. Ve výsledku po mě chtěli tedy $126,43 (naštěstí je tu osoba, která to zaplatila za mne). Nepochybuji, že hrubé  převody na koruny zvládnete sami. Ještě stále vám přijde hodně 60 Kč, které byste za odpovídající služby zaplatili u nás?

úterý 21. dubna 2009

Začíná International Culture Week

Pondělkem vypukl International Culture Week. V minulosti byl na Unionu jednou v roce mezinárodní jeden den, letos se organizace ujal Lukáš Jančok a rozhodl se "zmezinárodnit" celý týden. S týmem připravili následující řetězec akcí:

  • Opening Ceremony
  • Food and Traditions
  • How to Conquer Europe
  • Importance of Second Language
  • South Asian Night
  • International Festival and Study Abroad Fair
  • Closing Ceremony
  • Around The World 

Opening Ceremony, na kterou se přišel podívat i prezident, otevřela fotografickou výstavu soutěže World Culture Through My Eyes. Do užšího výběru 102 fotek mi postoupily tyto dvě:

 

pondělí 20. dubna 2009

Лебединое oзеро

Nejslavnější balet? Možná právě Labutí jezero. Po lednovém muzikálu přišla druhá příležitost zavítat do divadla Proctors. Charles (profesor ruštiny) koupil několik lístků na představení Ruského národního baletu. Během prvního aktu jsem trochu poklimbával, Čajkovského hudba byla mírně uspávající. Když se to ale přehouplo do druhého aktu, perfektně mě probudila nejen osoba kašlající hlasitě na celý sál, ale hlavně taneční kousky osmnáctky labutí. Když se k tomu přidalo nadpozemské umění kašpárka, v kombinaci s hudbou to nabralo ty správné grády. Jak možná víte, existuje mnoho verzí, jak Labutí jezero končí. My jsme měli samozřejmě ten romantický happy-end.

Po skončení představení ještě byla dobrovolná beseda s choreografem. Rusky mluvícímu vtipálkovi se párkrát podařilo dostat překladatele do úzkých. Dozvěděli jsme se, kolik měsíců vše nacvičují a že toto je už 106. (nebo 160.?) americké město, kde s tímto účinkují, takže prý zná USA mnohem lépe než většina lidí v hledišti. Poděkoval všem, kteří vzali na hru své děti, prý je to nejlepší způsob, jak předávat kulturní bohatsví dalším generacím. Poslední dotaz byl z úst malé holčičky. Ptala se, jestli by taky mohla být balerína. Choreograf odpověděl , že jasně, rozloučil se s publikem a za doprovodu tatínka ji vzal do zákulisí za baletkami.

neděle 19. dubna 2009

Ještě něco aneb shrnutí jinýma očima

Jsou události, o kterých by se dalo psát pořád, a vždycky by ještě něco zbylo. Jako např. náš road trip po západu USA. O co se cítí jedna z členek výpravy obohacena? Jak fungují národní parky a kempy? Doporučené aerolinky? Celkový dojem? Čtěte u Afro na blogu.

sobota 18. dubna 2009

Questions About U...

Ve školních novinách se pravidelně objevuje rubrika Questions About U..., ve které na položenou otázku odpovídají čtyři studenti (občas i někdo z řad zaměstnanců). Aby to někoho zajímalo, tak otázky se zpravidla týkají jídla (nebo sexu) - např.: Kafe ve Starbucks nebo Dunkin' Donuts?

 

Posledně otázka zněla "Co říkáte na Pondělí bez hovězího, která mají za cíl snížit 'školní' emise uhlíku způsobené stravováním o 12% ?"

 

Uvedu i volný překlad dvou odpovědí:

  • "Nelíbí se mi to, ale jeden den bez hovězího asi zas tak nevadí. Pro lidi ze sportovních týmů, kteří se snaží přibrat, to ale může být problém."
  • "Jasně, mně to nevadí - pokud tam je kuře nebo jiné alternativy."

pátek 17. dubna 2009

Wal-Mart a jeho politika půjčování

Možná víte, že Wal-Mart v USA má takovou politiku, že můžete zboží vrátit do 90 dnů od nákupu a peníze dostanete zpět. Samozřejmě to má pár omezení, že média s hudbou nebo software musí zůstat neotevřeny a na řadu věcí je ta doba zkrácená (GPS - 15 dnů, foťáky - 30 dnů). Každopádně když jsem slyšel, že to funguje spolehlivě, rozhodl jsem je prověřit "nákupem" videokamery pro výlet na západ. Dával jsem na ní dvakrát víc bacha, aby se jí nic nestalo. Natáčelo a vůbec manipulovalo se s ní pohodlně, ale kvalita obrazu je dost špatná a fakt s tím nejsem spokojen. Tak jsem měl aspoň nějaký důvod, který jsem mohl říci paní v Customer Service, když jsem ji skoro po měsíci šel vrátit. Sice zkontrolovali, že nechybí žádné části, ale nezajímalo je, zda vůbec funguje. Peníze na kartě jsem měl zpět za 2 dny, hotovost za pouzdro na kameru mi dali okamžitě. Takže z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jejich Return Policy opravdu platí.

 

Mimochodem, na videu se pracuje. Až se vzpamatuju z nevysvětlitelné chyby, kterou mi Sony Vegas Studio hází, a smířím se s tím, že kus práce budu muset dělat znovu, tak budu zase pokračovat.

čtvrtek 16. dubna 2009

Je libo živou rybku, Stevie?

Představte si jednoho chlápka ze Skotska. Říkejme mu třeba Stevie. Máte? Prima. Stevie rád polyká věci. Hm, to děláme přeci všichni, když jíme. On ale nepolyká jen jídlo a vše rád i vrací zpět. Stevie si spolkne třeba kulečníkovou kouli nebo žárovku, přesvědčí vás, že v puse nic nemá a za chvíli to vychrchlá zpět. Sci-fi? Ne. Show Stevieho Starra na Union College, pátek 10.4.2009, před zraky mnoha desítek studentů.

 

Představte si tu nejkurióznější věc, co se vejde do pusy, a Stevie je ji schopen spolknout a pak dostat zpět ven. Kromě kulečníkové koule a žárovky to byla třeba menší rubikova kostka (kterou byl schopen pootočit), cukr (který z pusy vysypal suchý), magnety, prstýnky desítky slečen, deset dolarových mincí (které vracel po jednom, dvou, čtyřech, jak si publikum řeklo) či malý balonek (a jehlu, kterou ho v břiše prasknul). Nebo do sebe nastříkal butan a pak ho vydýchával a zapaloval - mezitím samozřejmě přesvědčil, že ho nemá v puse. A co když se spolkne mýdlo a voda? No jasně, vylezou bubliny. Když Stevie spolkne prstýnek, zámeček a klíček, vrátí se prstýnek zamčený v zámku. To si říkáte, jestli vás Stevie trochu nebalamutí a jestli není spíše takový malý copperfield. Možná jo, možná ne. Když byl v Japonsku, tak ho při show prověřovali rentgenem. I když by však byl tak trochu iluzionista, na jeho polykacích schopnostech asi něco bude.

 

Vrcholem večera však bylo polykání živých rybek. Živé se i vrátily. A protože nebyly jeho, ale kupovala je pro akci Union College, a už je nepotřebovali, Julie si je vzala a Zdeněk je má teď na pokoji.

 

Dost slov, bavte se nad následující ukázkou:


středa 15. dubna 2009

Velikonoce

Velikonoce se tu zase tolik neprožívaly, i když je fakt, že byly důvodem, aby mnoho studentů odjelo za svými rodinami. Obzvlášť pondělí tu nic moc neznamená, a tak se Zdeněk chytil příležitosti uplést pomlázku, když se o víkendu dostal na venkov. A hned ne jednu, ale tři. Celkem originální budíček pro Miu a Sarah u nás v domě. Sarah si krátce nato změnila facebook status na: "spanked out of bed by czechs, best wake up ever...and now i am fresh? Aaah, yeah, I can already feel the effect!"

 

Navíc s Honzou dostali nápad prezentovat tuto českou tradici ostatním v Reameru (centrum kampusu). Samozřejmě šlehat jen ty známé - kdoví, kdo a za co všechny by nás mohli žalovat. Některé holky i při decentním poplácání vřískaly a asi nepřekvapí, že jich to většina vůbec nechtěla pochopit.

(Foto: Petr Smejkal)

úterý 14. dubna 2009

Týdenní rozvrh - do třetice

Poslední, jarní, term a můj rozvrh. Jako minule - modré studium, zelená práce.

 

Akorát ruštinu zatím nemám tak, jak je zde uvedeno, neboť se individuálně scházím s profesorem, abych dohnal předchozí dva trimestry.

pondělí 13. dubna 2009

Zlobivá Aljaška a fotky ze západu

Už tu bylo naťuknuto Čerwovo snažení vyfotit spzky všech amerických států. Postupně se z toho stala kolektivní záležitost a málokdo z nás se podíval na nějaké vozidlo bez zkontrolování značky. Podařilo se ukořistit i některé cenné z východu a ve finále jsme se zastavili na jednačtyřiceti. Dokonce i taková Aljaška, která by se mohla zdát nereálná, nám byla dvakrát na dosah.  Bohužel, protisměr byl proti nám. Devět tedy chybí, ale hra možná ještě neskončila… Přehled najdete v Čerwově fotogalerii některé státy mají i více různých exemplářů.


Když už jsme u těch fotek, tak se sluší a patří uvést odkaz na Čerwův výběr TO NEJ Z JŮ-ES-EJ, doufejme, že z těch dvou tisíců fotek ještě něco přidá.

 

Dále publikovala své fotky Veverka:

 Právě fotky od Čerwa a Veverky doprovázely vyprávění zážitků z putování. Ještě jednou jim děkuji.

neděle 12. dubna 2009

Bylo nás devět

V minulém příspěvku se autor ptal, zda jsou nějaké dotazy k cestě po západu. Já bych jeden měl: Jak se naše devítičlenná skupina dala dohromady?

 

To bylo tak. Ještě než jsem vůbec na konci léta odletěl, sestra a dvě kamarádky projevily zájem se během mého pobytu v USA také podívat za Velkou louži. Během podzimu jsme začali naťukávat termín a jako nejvhodnější se jevil můj (prodloužený) spring break. Bohužel ze čtveřice odpadla Jana, kterou by v tu dobu z pařížské školy nepustili.  Když se začlo rýsovat, kam že bychom to mohli jet, došli jsme k závěru, že jeden řidič je fakt málo a rozhodli jsme se najít aspoň jednoho dalšího. A rovnou ideálně věkem nad 25, jinak budeme autopůjčovně platit šílený příplatek.

 

S Veverkou jsme vybrali a oslovili asi patnáctku skautských známých, Afro také rozhodila své sítě. A začly přicházet odpovědi. Musím říct, že mě mile překvapilo, jaký ohlas to vzbudilo a kolik lidí by se přidalo, kdyby jim v cestě nestály překážky jako finance či nedostatek dovolené. Občas se někdo zatvářil hodně pozitivně, ale pak z toho sešlo. Přesvědčivý krok (koupi letenky) udělal až Čerw (kamarád Afro) a Zdeněk (spolužák z Unionu). A řidičů jsme v tu dobu měli dost. Věkové záležitosti autopůjčoven nás přestaly zajímat, když svou účast potvrdil i Vítek. Kamarád pracující v Adventuře nám totiž přislíbil zajištění auta, poupravil itinerář a aby toho nebylo málo, přidal k sobě ještě Lucku a taťku Petra. Jako poslední si letenku koupila Julie (spolužačka z Unionu) a na road trip snů jsme se tak mohli připravovat v devíti...

sobota 11. dubna 2009

Ubytování za $2, mamutí Ford a grilování

O našem putování jsme toho napsali dost (v součtu přes 30 normostran), přesto by si to zasloužilo pár praktických dodatků:

 

Stravování

Snídaně hotelové nebo vlastní, obědy v miniskupinkách (např. obložené sendviče a tortilly, příp. fast food), večeře společné vaření/grilování či nějaká restaurace.


 

Doprava

Ta byla velmi jednoduchá díky autu, který zajistil Vítek - jestli se Fordu E350 velikostně dá ještě vůbec říkat auto. Bez poslední řady sedaček a zahrádky na střeše to bylo tak akorát pohodlné pro dlouhé cestování pro devět lidí. A opět - vcelku levné, když se benzín rozpočítá mezi devět lidí.

 


 

Ubytování

Jak jste vyčetli, spali jsme v kempech a h/motelech, zhruba půl na půl. V devíti lidech se to vždycky hezky rozpočítalo. Např. u Grand Canyonu spal každý za $2/noc, protože nám dovolili zaplatit jen jedno campsite pro max. 6 lidí ($18/noc).

 

David s Dášou nám doporučili orbitz.com, dobrý server na vyhledávání nejlevnějších hotelů, podobně funguje také expedia.com. Často tam ubytování můžete koupit za lepší cenu, než přímo v hotelu.

 

Nejlepším hotelem byl asi Best Western u Bryce Canyonu, nebo nám to tak aspoň přišlo, protože jsme tu noc původně plánovali kempovat. Zřejmě nejmalebněji (až na tu rezavou "pitnou" vodu) jsme kempovali u Diaz Lake - skoro celý kemp jen pro nás, nádherné výhledy, travnatý povrch, bezvětří...

 

Jsou k naší 18denní expedici nějaké otázky?

pátek 10. dubna 2009

California, Arizona, Utah, Nevada

Zesumírujme si, kam jsme se to všude podívali. 18 dnů, 18 reportážních příspěvků.
  1. 18.3. - Přílet, San Francisco I
  2. 19.3. - San Francisco II
  3. 20.3. - Big Sur, Redwood State Park
  4. 21.3. - Julia Pfeiffer Burns State Park, Piedras Blancas, Santa Barbara
  5. 22.3. - Los Angeles
  6. 23.3. - Joshua Tree National Park
  7. 24.3. - Grand Canyon I
  8. 25.3. - Grand Canyon II
  9. 26.3. - Glen Dam, Antelope Canyon, Horseshoe Bend, Cottonwood Canyon Road
  10. 27.3. - Bryce Canyon, Coral Pink Sand Dunes
  11. 28.3. - Zion, Las Vegas
  12. 29.3. - Death Valley I - Badwater, Natural Bridge, Devil's Golf Course, Artist's Drive,
  13. 30.3. - Death Valley II - Zabriskie Point, Golden Canyon, Harmony Borax Works, Salt Creek Pupfish, Mesquite Flat Sand Dunes, Mosaic Canyon
  14. 31.3. - Lone Pine, Bishop, Mono Lake
  15. 1.4. - Lake Tahoe
  16. 2.4. - Sacramento
  17. 3.4. - San Francisco III
  18. 4.4. - Odlet

Pro hrubý přehled našeho okruhu nabízíme i orientační trasu:


Zvětšit mapu

čtvrtek 9. dubna 2009

CA: Den osmnáctý - Odlet

Den poslední, odlétací. Sbohem Kalifornii se dávalo v několika fázích - jako první letěli Julie, Štaflík a Zdeněk zpět do Albany, poté Čerw přes Salt Lake City do Paříže, kde se setkal s Afro a Veverkou. Do Prahy pak měli společný let. Lucka, Petr a Vítek letěli až o den později. Různé lety, různé zážitky:

 

Afro:

Nás si oskenovali v SF na letišti v nějakém novém supermoderním rentgenu, takže kromě očí a otisků tam mají i naše nahaté fotky. Cesta uběhla rychleji (aspoň mně), seděli jsme vedle psychiatra a docela jsme pokecali. Diagnózu neudělal, jídlo bylo vynikající a jsem ráda, že sedím na židli a nemusím se obávat o 6000 km pod ní.

 

Čerw:

První let jsem měl osobní učitelku AJ, takže jsem si parádně popovídal. Přes Atlantik jsem si užíval pohodlí dvojsedačky u okýnka a  nějaký španělský gang, který obsadil tak polovinu letadla do Prahy, přes mne posílal koláčky, které nikomu nechutnali, a prázdné tácy od jídla byla úúúžasná houpačka v bouřkových mracích před Prahou. Nechápu, jak se to Veve nemohlo líbit  – prostě parádní horská dráha s obsluhou.

 

Když jsem se usadil na sedadlo u okénka v letadle přes Atlantik, tak jsem zjistil, knoflík na polohování opěradla je zaseknutý v zamáčknuté poloze a opěradlo se „samo“ pokládá. Řešil jsem následující problém: říct o tom letušce a vystavit se tomu, že na mě budou žbleptat angličtinou a možná mě přesadí (a to jsem seděl sám na dvojsedačce) a nebo neříkat nic a „porušit“ pravidlo, že při startu a přistání musí být sedačka v základní poloze. Rozhodl jsem se pro variantu 2 a při startu a přistání jsem se nohama zapíral o sedačku přede mnou, abych se úplně nepoložil.


 

Štaflík:

Do Albany jsme letěli přes Detroit, což byla příležitost poznat nové letiště. Celkem nás tam fascinovala tramvaj, která jezdila přímo v hale (nahoře nad obchody a fast foody). Místo jižanské španělštiny tam je dost kladen důraz na překlady do asijských jazyků - na cedulích i v hlášeních. Také tam skoro nemusíte chodit pěšky, všude vás dovezou pohyblivé pásy, na jejichž koncích vás tajemný hlas vždycky varuje, abyste dávali pozor. Pásy spojující různé sektory jsou tak dlouhé, že celý tunel je zpestřen jakousi hrou světel na stěnách. Tak trochu sci-fi.

 

Oba lety byly lahůdkou pro ty, cose bojí letání. Během prvního jsme zažili pěkné turbulence (padali naštěstí jen věci), na konci toho druhého to zas vypadalo, jak když si pilot rozmýšlí, zda přistát, a nebo ne. Co se jídla týče, tak americké aerolinky nepřekvapili - a v každém letadle jsme jednou dostali na výběr, zda chceme sušenku (takovou tu ke kávě) nebo pár arašídů.

 

Veverka:

Ze závěrečného přistávání je mi zle ještě teď. Jinak jsem doma v kufru našla lístek, že se do něj mrkli. Ale myslím, že jen co nahoře objevili ten mokrý ručník, zase kufr zavřeli a ničeho se ani nedotkli. Až zas někam poletím, tak jedině s AF, byla to paráda.


Vítek:

Klasicky málo krmiva, ale to není nic moc neobvyklého. Let měl hodinu spoždění v Atlantě, ale dohnali to. Také se mi zase hrabali v báglu. Lísteček ok, ale bylo to mokré skrz naskrz a potrhali mi popruhy na Gemmě. Bude to piplačka dát ji holčičku zase do pucu.

 

Zdeněk:

Na prvním letadle jsme měli tolik dětí, kolik jsem snad pohromadě neviděl ani v mateřské školce. Vedle mě se vytřídaly dvě, protože jejich mamka a taťka seděli rozděleně. Nejdřív tam seděla malá holka, co mě dostala, když si tam začla luštit sudoku (přitom jsem jí odhadoval tak na 4 roky). Vedle Julie zas seděl jeden mladý pár, co mamka svoje prtě prý asi 6krát za cestu kojila - nebo se aspoň snažila. Prý prcek občas koukal hodně hladově i na ní.