úterý 30. září 2008
Fantastický výmysl
První jedenáctku kol jsem dal před týdnem, když jsem ještě na něco takového měl čas… Máte-li chvíli a alespoň trochu fyzikálních a tvůrčích buněk, doporučuji.
pondělí 29. září 2008
Drahý klíč ke vzdělání
Jestli je tu něco fakt hodně drahé, tak jsou to učebnice (bez kterých by se tu studovalo opravdu těžce). Už ve zvacím dopise nás informovali, že nás mohou stát 500 dolarů za trimestr (porovnejte s výdaji na česká vysokoškolská skripta). A opravdu - kdybych si měl všechny kupovat nové, stálo by mě to přes $540. Naštěstí to šlo i jinak.
- Učebnice na Španělštinu stojí cca $110, pracovní sešit $50. Ale když vám ji někdo půjčí... (Tee-pee, díky!)
- Učebnici na psychologii prodávájí v bookstoru na kampusu za $124. Na internetu jsem použitou (ale ve velmi dobrém stavu) sehnal za $14.
- Na MBA kurz potřebujeme dvě učebnice - jednu za $90 a druhou za $170. Ta první se dala sehnat nová za $48 a druhá (použitá a v desáté vydání místo dvanáctém) za neuvěřitelných 82 centů.
neděle 28. září 2008
To je psycho
Máme skvělou profesorku - je akční, pozitivně laděná a umí látku perfektně předat. Když jsem se jí po první hodině ptal na rozdíly v různých vydáních knihy, abych nenalétl při internetové koupi, na konci druhé přednášky za mnou přišla a půjčila mi svou učebnici do doby, než mi přijde. Když chce přetáhnout konec hodiny o minutu, zeptá se na svolení, a písemky dostáváme ve dvou kopiích - abychom si tu druhou pak mohli hned projít a prodiskutovat.
Příliš se nerýpeme v pojmech - spíš se snažíme pochopit, jak to všechno funguje, a to často na vlastní kůži skrze různé experimenty. Není výjimkou, že hodiny jsou zpestřeny zajímavými krátkými videy podporující výklad - třeba seznámení s člověkem s prosopagnosií, poruchou rozpoznávání obličejů.
Na poslední hodiny jsme začli s tématem pozornosti. Pokud máte chuť, zkuste si pustit video, kde si bude několik mladých lidí přihrávat basketbalovým míčem. Vaším úkolem je během sledování spočítat všechny přihrávky. Máte jen jeden pokus, pak napište komentář, kolik jste napočítali. Tak vzhůru do počítání.
sobota 27. září 2008
První upomínka
pátek 26. září 2008
Kolik je hodin?
První týden jsme v informačním balíčku dostali mimo jiné brožuru uvádějící nás do amerického stylu života. Zaujala mě kapitolka o americkém pohledu na čas. Kdy se má odevzdat ten projekt? Kolik na to máme? Jdu pozdě? Kolik zbývá času? Kdy je deadline? Kolik je hodin? Podobné časté otázky nám mohou připadat stresující, ale obecně se mi vnímání času jako něčeho, co se dá ušetřit, strávit, moudře využít nebo čím lze plýtvat, hodně líbí. Jednoduše - čas je vzácný, vyskytuje se jen v omezeném množství.
- A opravdu - skoro nikde vás nenechají čekat a když už, tak s velkou omluvou a snaží se to nějak kompenzovat. U doktora mi dali na výběr, zda chci raději 20 minut počkat nebo se přeobjednat (bojím se srovnat s ČR).
- Je tu cítit pravidlo "work first, play later", nejdříve práce, pak zábava. Zatímco ve všední dny má knihovna otevřeno do 2 hodin do noci, málokdo se učí v sobotu.
- Když profesor/ka zadává při hodině nějaký úkol, tak naprosto vždycky bez vyzvání řekne, kolik je na to času.
- Na hodiny se chodí včas a většinou se začíná na minutu přesně.
Čas se ale šetří i tam, kde to na první pohled ani nejde: Při psaní desetinných čísel mezi nulou a jedničkou se vynechává nula (tzn. 0,02 píší jako .02). A chvíli mi trvalo, než jsem se naučil psát jejich jedničku - tu "naší" tu čtou jako sedm, jejich psací jednička je prostě I.
čtvrtek 25. září 2008
250 miliard hodin ročně
Když nepočítám mnoho hodin poslechu zapnuté televize (což je vždycky, když je můj spolubydlící na pokoji a nespí), prvně jsem se na něco díval až tento týden. Mám rád dva americké sitcomy - The Big Bang Theory a How I Met Your Mother. Televize CBS je vysílá hned po sobě, tak jsem v pondělí viděl "živě" první díly nových řad těchto populárních seriálů.
Pokud vám přijde, že Nova dává do filmů a seriálů moc reklam, tak pak CBS spíše pouští dlouhé reklamní bloky okořeněné seriály. Takže ve statistikách věřím i 2 miliónům. Tolik televizních reklam v životě tu totiž viděl průměrný pětašedesátník.
středa 24. září 2008
Všechny cesty...
úterý 23. září 2008
Foto zářijového kampusu
Náročnějším možná přijde vhod i odkaz na mapu areálu.
Fotky jsou z více dnů - jednou jsem při jejich pořizování stál uprostřed velmi málo frekventované ulice. Zkoušel jsem i zoomovat, spoušť jsem mačkal opatrně, aby se mi nezatřásla ruka. Zalíbil se mi i stroj, kterým nedaleko chlapík sekal trávu. Když jsem dofotil a dokochal se a chtěl odejít, otočil jsem se a zjistil, že za mnou stojí auto. Nevím jak dlouho, ale i vteřiny pro řidičku nemohly být málo. Nadávky, troubení, kroucení hlavou…? Kdepak, bohatý úsměv a zamávání.
pondělí 22. září 2008
neděle 21. září 2008
Hike ve dvou, večeře ve čtyřech
Pár fotek se na vás určitě těší.
sobota 20. září 2008
Ahoj, já jsem...
Přemýšleli jste někdy o tom, jestli lze nějak zobecnit či zprůměrovat vzájemné představování studentů? Myslím tím otázky, které si položí, první informace, které si poskytnou… V ČR mě to nikdy nenapadlo, v USA ano. Zajímaly by mě statistické výsledky, kolik procent konverzací dvou seznamujících se studentů americké vysoké školy obsahuje údaje:
- křestní jména
- odkud jsou
- jejich obor, hlavní předmět studia
- v jakém jsou ročníku
První dvě záležitosti zvládne český student levou zadní po velmi málo hodinách studia angličtiny, ty další dvě napoprvé spíše ne ani po několika stovkách hodin. Proč? Protože na hlavní předmět studia se ptají "záhadně" What's your major? a když se zeptají na ročník studia, tak neočekávají žádnou číslovku, ale jednu z těchto možností: freshman, sophomore, junior nebo senior. Prvák, druhák, třeťák, čtvrťák.
Škoda, že se v českých školách a učebnicích nedělá trošku větší exkurs do americké angličtiny.
pátek 19. září 2008
Svátek měsíčních koláčů
čtvrtek 18. září 2008
středa 17. září 2008
Mezinárodní BBQ
Další z nekonečné řady akcí spjatých s jídlem bylo uvítací barbecue pro mezinárodní studenty. Speciálně ze začátku setkání mnoho nových studentů chybělo, což vybízelo ke konverzaci se zástupci školy a nebo studenty, kteří jsou na Union College již několikátým rokem. Čechy si většinou dobře pamatují - např. Jabesh z Ghany (na posledním snímku vpravo) živě vyprávěl záležitosti okolo aut posledních generací českých studentů či Shanique (původem z Jamajky), jejíž přítel má stejné křestní jméno jako já.
úterý 16. září 2008
Hike do Adirondacks
Výletu se zúčastnila asi padesátka studentů ze tří škol. Chvílemi jsem si připadal jako v Asii, protože nepočítaje Američany pocházeli účastníci převážně z Číny nebo Pákistánu. Evropu jsme zastupovali jen já s Petrem, pak Harry z Německa a tak napůl i Lily z Ruska.
A jak tedy vypadal náš americký hike? Nejdříve se hodinu jelo autem, pak se hodinu čekalo a připravovalo, hodinu šlapalo nahoru, hodinu čekalo na ostatní, hodinu obědvalo, hodinu šlo zpátky. Měli jsme ještě další hodinový bonus v podobě transportu Kathleen, která si nešťastně zlomila kotník. A pak se hodinu a čtvrt jelo domů (oproti cestě tam přibyla zastávka u BurgerKinga). Pobavilo mě, že Američané mají na dálnicích tzv. food exity - velké dopravní cedule s logy stravovacích zařízení, které na vás po výjezdu čekají.
Zajímá vás hike obrazem? Pokračujte do fotogalerie.
pondělí 15. září 2008
Union College Webcam
neděle 14. září 2008
Club Expo
Klubů je mnoho desítek - daly by se uskupit do několika kategorií -akademické, kulturní, politické, mediální, umělecké, duchovní, společenské a sportovní.
Zapsal jsem se do španělského, ekonomického, podnikatelského, biologického, novinářského, výletního, lyžařského klubu, dále také do tanečních, školních novin, Virtual U, bowlingu, Červeného kříže nebo golfu, curlingu a frisbee (a možná jsem si teď nevzpomněl na všechny).
Zdá se vám to šílené? Výhodou klubů je, že nemají žádné požadavky na účast. Nic neplatíte (jen v některých případech jednorázové poplatky), sami si volíte míru zapojení - můžete se zúčastnit na 100% nebo se jen jednou přijít podívat. Tak proč neokusit od každého trochu...
sobota 13. září 2008
ICQ i za hranicemi? Spíš ne.
Neplánované potvrzení této hypotézy se mi dostalo, když jsem inicioval vytvoření seznamu kontaktů mezinárodních studentů studujících tento rok na Union College. Jednoduchý internetový formulář vyplnilo 44 lidiček, tři čtvrtiny se rozhodlo vyplnit Skype nebo MSN. Kolonku ICQ vyplnilo 9 lidí: všech 8 Čechů a Harry z Německa jakožto statistická odchylka.
pátek 12. září 2008
Poster Sale
Jak o tom přemýšlím, umístění okolo vchodu do nejfrekventovanější budovy s několika stravovacími zařízeními asi nebude náhoda.
čtvrtek 11. září 2008
Děkuji ti, veverko
Mezitím, co jsem obracel batoh vzhůru nohama, si veverka rozmyslela mou společnost. A foťák v žádné z kaps prostě nebyl. Možnost, že jsem si ho s sebou nebral byla podvědomě ihned zamítnuta, protože jsem s ním už dneska fotil. Přijde mi, že kdyby se mi něco podobného stalo v Čechách, budu se s přístrojem pomalu loučit. Tady jsem se rozmýšlel, kde je větší pravděpodobnost, že ho najdu. Zvážil jsem, jestli nemám jít rovnou za Ztrátami a nálezy, ale blíže to bylo do bufetu, kde jsem asi tři čtvrtě hodiny předtím byl s Honzou. Přišel jsem tam a nemusel jsem ho nijak hledat - ležel na stole, u kterého jsme seděli. Tak viditelně, že jsem ho tam snad ani takto nemohl nechat - asi mi spadl na zem a někdo ho zvedl. Všude okolo bylo rušno, všechny stoly okolo obsazené, pouzdro s foťákem musela zahlédnout řada lidí.
středa 10. září 2008
Beztácové úterky
Nicméně úterky v naší jídelně asi nikdy nebudou stoprocentně beztácové - tácy tam stejně byly a museli jsme je použít. Bez nich totiž nejde poslat špinavé talíře do zařízení, které je odebírá.
úterý 9. září 2008
Zítra začínáme
Dneska (v pondělí) jsme si potvrdili zápis předmětů - čeká mě začátečnická španělština, která je tu prý vyučována na velmi dobré úrovni a jeden trimestr stačí k tomu, aby se člověk domluvil o zimních prázdninách v Mexicu, dále pak psychologie paměti a učení (předmět, který sice sahá mimo obor mého studia, ale hrozně se na něj těším) a konečně Managing People & Teams in Organizations, jeden z nabízených MBA kurzů.
Tři předměty jsou nejen minimem, ale zároveň jakýmsi standardem. Může se to zdá býti málo a když nakouknete do rozvrhu, bude vám připadat dosti prázdný. Je to dáno odlišným stylem studia, kde těžiště práce je rozloženo do celého studijního období a nikoli jen do zkouškového, jak to často u nás bývá, a chození na všechny hodiny je tu samozřejmostí stejně jako dělání spousty domácích úkolů. Však uvidím sám, zítra začínáme.
pondělí 8. září 2008
Čerství lidé
V sobotu a neděli začal kampus ožívat, protože v průběhu víkendu přijížděli studenti prvního ročníku , tzv. freshmen. Z aut přeplněných věcmi vystupovali nervózní prváci a jejich ještě nervóznější rodiče. Pro "freshmany" byl v neděli večer připraven zábavný program v podobě sedmi atrakcí - sami jsme si vyzkoušeli nafukovací překážkovou dráhu, kasino a možnost se nechat automatem vyfotit v šesti různých pózách.
neděle 7. září 2008
Vítáme a informujeme mezinárodní studenty
Měli jsme první příležitosti se poznat s několika desítkami dalších mezinárodních studentů, k čemuž nám pomohla zejména večeře s hostitelskými rodinami (kdo chce, může se nechat "adoptovat" jednou rodinkou a lépe přičichnout k americkému životnímu stylu), formální večeře s prezidentem školy a jeho ženou. Co z celého orientation programu však mělo největší časovou dotaci? Autobusový výlet do Wal-martu.
Pár fotek naleznete ve fotogalerii, kvalitní snímky z prezidentské večeře pak hledejte hlavně u Petra na czechdude.com
sobota 6. září 2008
"If you need any help, just ask"
Nejednou jsem dostal otázku stylu "A co Američani - už tě štvou?" . Neštvou. Když mi přijde něco zvláštní (a není toho málo), nenadávám - spíš se směju a užívám si odlišností.
Nerad bych Američany házel do jednoho pytle, obzvlášť , když jsem s nimi v kontaktu jen pár dnů. Je ale jedna velmi pozitivní charakteristika, u které mě to lehce začíná svádět. Nazval bych ji "nepodmíněné nabídky pomoci". Co tím myslím?
- Z Albany do Schenectady nás vezla Brooke, supervizorka z knihovny. Druhý den po příjezdu mi psala email - velmi mile poděkovala za lázeňské oplatky a poprosila nás, ať ji dáme vědět, kdybychom měli jakoukoli otázku či bychom něco potřebovali.
- Když jsme se byli první den podívat do kampusového obchodu se vším možným, strávili jsme tam asi půl hodiny povídáním si s paní za pultem. Kromě všeobecné pomoci nás pobídla, ať si za ní přijdeme popovídat kdykoli se nám bude stýskat a že nám ráda s čímkoli pomůže.
- S Jaridem, svým spolubydlícím, jsme toho ještě moc nenamluvili, protože se na pokoji skoro nevidíme. Ale už jsem od něj slyšel, že když budu potřebovat jakoukoli pomoc, mám se na něj obrátit.
- Když Rose (jedna profesorka, na kterou jsem měl kontakt od Tee-peeho) během telefonického hovoru zjistila, že mě čeká i psychologický předmět, nabídla mi, že má doma spoustu knih o psychologii, které si můžu zapůjčit. A samozřejmě - ať zavolám, kdybych cokoli potřeboval.
- Ve čtvrtek večer jsme se účastnili večeře s hostitelskými rodinami. Beth Smith, s kterou jsem seděl u stolu, nám na kus papíru napsala kontakt a dodala: Kdykoli budete cokoli potřebovat, ozvěte se, rádi vám pomůžeme.
- Když jsme si šli zařizovat účet do Bank of America pár minut před zavírací dobou, byli jsme přivítáni pozváním na sušenky a džus. Proces zřízení končil tím, že nám paní nabídla jakoukoli pomoc, obzvlášť, pokud bychom sháněli nějaké vybavení pokoje. Když se Honza zmínil, že mu na pokoji chybí lednička, hned vytáčela číslo někoho, kdo ji na internetu nabízel za 20 dolarů.
Podobná snaha pomáhat je cítit v jídelně, na ulici nebo třeba v bazénu. Už teď mám pocit, že tento jejich postoj je něco, co mi za rok v Čechách bude chybět.
pátek 5. září 2008
Budík, dolar, pivo, adresa
- Jednou z mála věcí, která mi byla doporučena si vzít s sebou, byl budík. Často se na něj zapomene a proč si ho zde zbytečně kupovat. Samozřejmě jsem si ho vzal. Škoda jen, že svůj radiem řízený budík neumím přeprogramovat, aby chytal signál odjinud než z Frankfurtu. Takže se celý rok bez problému můžu dívat, kolik hodin je v ČR, a vstávat budu na mobila.
- Dolar má zvláštní bankovky a mince. Bankovky vypadají jak vytištěné z domácí tiskárny a všechny mají stejný rozměr. Mince na sobě zpravidla nemají čísla, takže hodnotu je třeba luštit z mininápisů, a vyžijí si i v jednocentech. Různě vypadající dolarové mince stále přinášejí překvapení i těm za pultem. Už chápu, proč všichni platí kartou.
- Ochutnal jsem něco-jako-pivo Budweiser. Je zajímavé, že točené chutná ještě hnusněji než lahvové a i v hospodě ho dají do kelímku. Angličan se mě hned se vší vážností zeptal "Is that a coke?"
- Dostal jsem přidělené číslo schránky, čímž jsem se stal poštovně dostupným. Adresa by mohla vypadat nějak takto:
Ondrej Kubera (mailbox: 2212)
Union College
807 Union Street
Schenectady, NY 12308
USA
čtvrtek 4. září 2008
Na bowlingu
Když jsem hrál včera bowling ve Schenectady, dostali jsme jednu ze čtyřiceti drah, půjčení bot stálo dva dolary, platilo se za hru a za člověka. A kuželek tu bylo také deset.
středa 3. září 2008
Balíček první pomoci
Co je důležité na úvod pobytu studenta ve Spojených státech?
- sáček čipsů
- 2 malé lahvičky vody
- kartáček a pasta
- balíček papírových kapesníků
- kondicionér
- mýdlo
- propiska
- deodorant
- mléčná čokoláda
- mentolové bonbony
- žiletka
- tužka
- ořezávátko
- zvýrazňovač
- dvě čokoládové sušenky
- dvě ovesné tyčinky
- tyčinky se sýrem
- přivítací pozdrav
- antistresová mačkací hvězdice
…a to vše v roztomilém modrém košíčku. Alespoň tak vypadá dárková pozornost na přivítanou pro každého mezinárodního studenta, který přijede na Union College.
úterý 2. září 2008
Z Prahy do Schenectady za 16 hodin
23 hodin bdění.
A také odolání nabídce ČSA alternativního pozdějšího letu (důvod: moc registrovaných lidí na málo míst) - s AirFrance přes Paříž a bonifikací 600 EUR.
Pár snímků z cesty naleznete ve fotogalerii.