pátek 31. října 2008

Kolik stojí očkování

Mexico se pomalu blíží a po zakoupení letenek je třeba podnikat další kroky. Dnes jsem si byl nechat dát dvě očkování - kolik taková legrace stojí?

  1. Nový pacient - $66
  2. První aplikace -$ 17
  3. Druhá aplikace - $13
  4. Vakcína proti Hepatitidě A -$ 60
  5. Vakcína proti břišnímu tyfu -$ 57
    Celkem - $213

Některé položky mi dávají větší smysl, některé menší.

čtvrtek 30. října 2008

Počasí minulé i současné

Zažili jsme tu dny nádherného počasí i vedra, silný vítr, bouřky, deště, dusna, ale sněžilo až tento týden :-) Vedra počátkem září mi tu přišla jiná, než jaké znám ze střední Evropy - mnohem "těžší", že jsem místním docela porozuměl, že si to tu nedokážou představit bez klimatizace. Chladné dny obsahující déšť a vítr jsou také působivé, ale to pravé jistě přijde s větší nadílkou sněhu. Od 1. září se tu teploty pohybovaly v rozmezí 25 - 89°F, což je nějakých -4 až 32 stupňů Celsia.

Vzhledem k tomu, že se počasí relativně hodně mění, každé ráno je takové malé překvapení. Tím spíš, když nevidím ven (můj americký spolubydlící fandí sklopeným žaluziím a okno je u jeho postele) a když je naše místnost silně klimatizována. Pak se jako proaktivní řešení nabízí se ráno podívat na internetové počasí, které bývá překvapivě přesné - a vždycky je zajímavé si přečíst online, jak je tři metry vedle mě za oknem.

A ještě jedna poznámka: Zatímco v ČR ve vedru lidé inklinují k chlazeným nápojům a v zimě k horkým, tady studené preferují v lětě i v zimě. To, že je venku pod Celsiovou nulou ještě neznamená, že neuslyšíte to zvučné sypání ledu do 2/3 kelímku a následné dolití jedním z více než desítky sladkých nápojů.

středa 29. října 2008

Boston - část druhá

Harvardský kampus není tak jasně ohraničený jako Union College, více se mísí s vlastním městem, i proto je o poznání živější. Chvíli mi trvalo, než jsem našel to pravé místo, kde se nechat vyfotit. Je jím socha před University Hall. Podstavec nese nápis "John Harvard founder 1638", i když univerzita byla založena o dva roky dříve, Harvard nebyl jejím zakladatelem, ale jen dárcem majetku, a zpodobněný muž je student z doby 150 let po Harvardově smrti. Kdo se chce nechat se sochou vyfotit, musí většinout několik minut vyčkat, než se uvolní, a překousnout minidav převážně asijských návštěvníků, který na něj v jeden moment upře pohled.

M.I.T. je od Harvardu zhruba půl hodiny svižné chůze. Cestou mě zarazila česká vlajka ve výloze jedné restaurace. Byla zavřená, tak jsem se šel zvědavě informovat do sousední vinárny. Prý se kolemjdoucí Češi často ptají, ale prý se jedná o "náhodnou dekoraci". Brzy jsem zahlédl budovu s nápisem Massachusettes Institue of Technology a také průvodcem zmiňovanou architektonicky zajímavou posluchárnu Kresge Auditorium. Ani jsem moc nevěřil, že by šlo jít dovnitř, ale stejně jsem zkusil otevřít dveře - a rázem jsem byl v předsálí. Nikde nikdo kromě dvou čínských turistek a i ty se brzy vypařily. Zkusil jsem šáhnout i na kliku dalších dveří - otevřeno. Tak trochu s pocitem, že každou chvíli spustím někde alarm, jsem zkusil otevřít i poslední dveře, čímž se mi naskytl pohled do nasvícené ale prázdné moderní posluchárny. Na FELu se zamyká každá třída, na M.I.T. jsou dveře do místnosti s varhanami a sedačkami s deseticentimetrovým polstrováním otevřeny i o víkendu.

Během návratu směr centrum Bostonu jsem potkal Kate z Anglie a Vojtu, prošli jsme dlouhou, ale pěknou Commonwealth Avenue a relativně velkým parkem Boston Common, nedaleko od místa srazu. A pak už zas jen crazy jízda zpět...

úterý 28. října 2008

Boston - část první

Než jsem se stihl vzpamatovat z New Yorku, už tu byl první výlet mezinárodních studentů - do Bostonu. Hned řidič autobusu nás obohatil - udělat z tříhodinové jízdy čtyřhodinovou není zas takové umění, ale nechat do autobusu pršet a couvat s ním na světelných křitovatkách nebo dálnici - za tím už musí být trochu odvahy.

Centrem města kolem nejdůležitějších historických památek vede tzv. Freedom Trail, která je značená červenými čarami nebo cihlami v dlažbě. Chtěl jsem si ji projít, tak jsem se přidal k početné skupině, která ji vyrazila následovat. Na první křižovatce jsem zjistil, že mají namířeno do aquaria. Ostatní už byli pryč, tak jsem kráčel po "Stezce svobody" jen s Duggiem z Anglie. Když krátce poté dychtivě zapadl do nějakého muzea, potkal jsem Yapenga z Číny. Navštívili jsme mimo jiné Quincy Market (pod kopulí této tržnice se nachází desítky fast-foodů nejrůznějších kuchyní), Paul Revere House (nejstarší dům v Bostonu) či USS Constitution. Yapeng si chtěl zajet nakoupit nějaké potraviny do čínské čtvrti a já jsem se metrem vydal do sousední Cambridge, sídla proslulých Harvard University a M.I.T. O nich si přečtete něco až zítra, ale fotky z celého výletu si můžete prohlédnout už teď.

pondělí 27. října 2008

Na pár hodin zpátky doma

Ačkoli je Lukáš ze Slovenska, rozhodl se, že v jednom z Minerva domů zorganizuje českou prezentaci a párty. Přišlo několik desítek lidí a Lukáš statečně skrze videa a komentované fotky doprovázené převážně českou živou hudbou prezentoval krásy naší republiky, vynálezy, ČVUT, osmičkové roky naší historie, Prahu, sport, památky, jídlo, pivo, české krásky… Diváky show očividně vtáhla. Jedno z prezentovaných videí o ČR a ČVUT si můžete prohlédnout i vy.

Největším lákadlem bylo samozřejmě české občerstvení. Popularitu českého piva snad ani netřeba zmiňovat. Willy, jeden z místních kuchařů, připravil svíčkovou s houskovým knedlíkem, česnečku a upekli i koláče. Ač v česnečce nebyla majoránka a polévka nebyla průhledná, protože do ní brambory trochu rozmixovali, byla dobrá. Tvarohové koláče, které pekli, byly také velmi chutné. Když jsem se zakusoval do knedlíků a na jazyku se mi rozplývala chuť svíčkové, tak se mi prvně zastesklo po české kuchyni. Jestli Willy nikdy neviděl "originály od maminky" , tak klobouk dolů.

sobota 25. října 2008

NYC: Fotky

Ve fotogalerii naleznete výběr fotek z New Yorku - již zveřejněné na blogu i desítky nalších - Brooklynský most, Ground zero, katedrála Sv. Patrika, Wall Street...

pátek 24. října 2008

NYC: Socha svobody

Na Ostrov svobody se dá dostat různými způsoby - třeba helikoptérou, my jsme se tam však rozhodli doplavit. Socha svobody se ve skutečnosti zdá býti menší, než jak působí v médiích. Zejména při pohledu z mrakodrapů se celkem ztrácí. Lístek jsme měli i dovnitř, ikdyž prohlídky jsou umožněny jenom do podstavce (ale vevnitř je vidět, jak interiér sochy pokračuje dále). Loď nás přeplavila i na ostrov Ellis, kterým během první poloviny 20. století prošlo na 12 miliónů imigrantů. V součastnosti zhruba každý třetí Američan má předka v jednom z nich. Dnes je z budovy právě Muzeum přistěhovalectví. Interaktivní, zajímavé, škoda, že jsme při jeho prohlídce byli tlačeni odjezdem autobusu...

čtvrtek 23. října 2008

NYC: V noci

Centrum New Yorku podle Googlu, davy lidí, proudy žlutých taxíků a hlavně blikající reklamní nápisy a obrovské světelné panely s vysokým rozlišením … to je Times Square.

Kousek od něj jsme narazili na partu pouličních tanečníků. Tak dlouho čekali se začátkem na obklopení publikem, až se krátce po startu objevil policista. Rychlé rozpuštění měli zjevně nacvičené, obrovský reproduktor ani nesundavají z koleček.

Pro přiblížení atmosféry nočního New Yorku jsme vlezli do několika barů. Často se čekají fronty (než vás pustí mohutní kontroloři ID), jsou spíše malé, přeplněné, drahé a díky hlasité hudbě se nedá takřka mluvit. Aspoň, že se v nich nekouří.

středa 22. října 2008

NYC: Metro

Když jsem vlezl do newyorského "subway", vzpomněl jsem si na Paříž - také platíte "za vstup" - jednou vlezete a můžete se vozit jakkoli dlouho, dokud nevylezete z nějaké stanice. A také to v podzemí vypadá jak na běžně špinavé ulici (na rozdíl od interiér budovy připomínající zastávky pražského metra). Jízdné je relativně drahé (ostatně - jako všude) - $2 za jízdu, $7.50 za den, ale když najdete na ulici tiket, na kterém je $15, není to tak zlé.

Zastesklo se mi po vynikající informovanosti, kterou v Praze DPP podává. V New Yorku se o výluce dozvíte, až na stanici, z které vám to dál nejede, a to ještě takovým způsobem, že tomu ani místní nerozumí a naivně čekají na příjezd vlaku. Mluvená angličtina, která se z reproduktorů ozývala je opravdu high level, jsem zvědav, jestli ji v létě, až poletím zpět, budu rozumět.

Když jsme přemýšleli o typech lidí, kteří jezdí metrem (tady vs. u nás), zasmáli jsme se nad vtipem, který jsme vymysleli. Vůbec si však netroufám doufat, že je pochopitelný i ostatním: "Co má společné pražské a newyorské metro? V obou můžete potkat českého herce."

úterý 21. října 2008

NYC: Mrakodrapy

…jsou možná právě tím, co se vám vybaví, když slyšíte New York.
Těžko říct, zda je víc fascinující pohled zespoda, zeshora nebo z dálky.

Ten první se nám naskytl hned po vystoupení z autobusu. Procházka městem dostává třetí rozměr a turista se tak pozná nejen podle baťohu a foťáku, ale i podle toho, že často zaklání hlavu.
Ten druhý, zeshora, touží většina lidí absolvovat z Empire State Building, nejvyšší budovy v NYC. Nevýhodou je, že z něj Empire State Building není moc vidět :-) My jsme si na základě Tee-peeho doporučení vybrali pro rozhled GE Building Rockefellerova centra. Byť ne tak vysoký, je z něj lepší výhled (i na Central Park…), a nečeká se na něj 2 hodiny fronta.

Mezi další známé mrakodrapy patří Chrysler Building či Flatiron Building - "žehlička". Nejlepší pohled na Manhattan z dálky byl ze Sochy Svobody, ale o tom zas někdy jindy.

pondělí 20. října 2008

NYC: China Town a Little Italy

Jistě víte, že Manhattan v sobě skrývá i čínskou nebo italskou čtvrť. Když jsme se k nim přiblížili skoro v noci, China Town už bylo úplně mrtvé. Najít epicentrum Little Italy nebylo moc jednoduché. Když jsme se ptali, narazili jsme na problém s výslovností - museli jsme to asi pětkrát zopakovat, než nás dotyčný pán pochopil: "ahá vy hledáte-" a vyloudil něco jako plynulé
[ltltli]. Brzy jsme našli místa, kde to trochu žilo, ale zajímalo by mě, jestli by ti z "velké" Itálie vůbec jedli to, co tu nazývají "pizzou".

neděle 19. října 2008

NYC: Auta. Spousta aut.

O New Yorku se zmíním asi navíckrát, fotky nahraju později kompletní, však také máme ještě něco před sebou.

Manhattan si hodně rozumí s auty- i v tom největším centru vládne hustý, ale plynulý provoz. Řidiči jezdí svižně, netrpělivě, nezvykle hodně se troubí, i když se to vůbec nemusí myslet zle. Bouračku jsme viděli jen jednu a očividně byla pro přihlížející senzací. Když jsem pořizoval snímek, hned mi jeden pán říkal "Pošlete to CNN!". Řidič černého vozu (zřejmě viník nehody) se snažil přesvědčit taxikáře, aby odjel z křižovatky a neblokoval dopravu, ten neúprosně setrvával na místě, zamkl se v autě a vyčkával na příjezd policie.

Jestli jste si mysleli, že scéna, kdy dáma nakročí doprostřed silnice a zuřivým máváním přivolává taxíka, se objevuje jen ve filmech, mýlíte se. Je to tu docela běžné, Manhattan je žlutými vozy opravdu pokrytý. Jednou kolem nás projela kolona zhruba čtyříctky taxi vozů, ale nejvíc nás překvapila mohutná fronta na taxi před Madison Square Garden (viz poslední ze čtveřice fotek níže).


A malý parkovací rébus na závěr:

sobota 18. října 2008

Pozdrav z NYC

Zdravím z vrcholku Rockefellerova centra, kam jsme si vyjeli podržet Empire State Building.

pátek 17. října 2008

Dokud se zpívá...

Praktický návod, jak zařídit, aby američtí studenti poslouchali českou hudbu:
  1. Buďte studenti Psychologie paměti & myšlení na Union College.
  2. Vyčkejte si, až bude laborka na téma stavem podmíněné učení. (Co se tím myslí? Stav, v kterém jste se nacházeli při učení, vám pomůže při vybavování. Zvuk, sebejistota, zápach, pohyb atp. Pokud se budete učit pod vodou, lépe si vybavíte látku zase pod vodou spíše než na souši. Kdo se bude studovat na suchu, více si vybaví opět na pevnině než pod vodou. Hm?)
  3. Až se bude profesorka třídy ptát na návrhy experimentu, jak by se to dalo vyzkoušet, navrhněte poslech hudby.
  4. Vyčkejte, až se hudba odsouhlasí jako nejlepší nápad.
  5. Až se bude ptát, zda tu má někdo nějakou hudbu, nabídněte svůj notebook.
  6. Pro účely experimentu pusťte studentům Nohavicu.

čtvrtek 16. října 2008

Reklama reklama článek reklama

Další pokračování "5 otázek pro…" vyjde až příští týden, protože se soubor redakci nepodařil otevřít. Jak se později dočtete, Sarah se Zdeňka mimo jiné ptá, jak by popsal USA třemi slovy. Zdeněk jako jedno z nich zmiňuje "commercial". Už jsem zde dříve naťukl téma televize, možná ale ještě více mě zarazil tisk. Po prolistování například slavných a seriózních The New York Times (cena $1.50), mi přijde, že v nich je poměr reklamy přibližně stejný, jako v plátcích, které v Praze dostanete každé ráno zadarmo. Noviny jsou mohutné, ale když dolistujete na konec, reklama přes celou pravou stránku a přes půlku levé vám už přijde něco jako standard. Z časopisů třeba National Geographic Adventure je na tom ještě lépe - tam se články musí vyloženě hledat - mezi některými je až 11 stránek reklam.

středa 15. října 2008

Různě proti chudobě

Letos to je poprvé, co ani na chvíli nebudu pomáhat stavět školu v Africe účastí na sbírce skautů a Člověka v tísni, která právě běží. Doufám, že za mě aspoň někdo z nějakého českého čísla pošle DMSku („DMS AFRIKA“ na telefonní číslo 87777) :-)

Jakých charitativních akcí se účastní místní skauti? Když jsem byl minulý týden na jejich radě, párkrát se tam zmínily nějaké tašky, ale nejprve jsem moc nerozuměl. Až při odchodu jsem zahlédl balíky igelitek a po nahlédnutí na jednu z nich jsem pochopil. Skauti roznáší tašky lidem, kteří je později naplní jídlem a nechají před domem, skauti je o sobotách posbírají a dopraví do místních spižíren, kostelů a útočiští pro bezdomovce. Celý projekt na boj proti hladu se jmenuje Scouting For Food, funguje od brzkých začátků skautského hnutí a postupně přichází s dalšími vylepšeními - jako je distribuce patřičných igelitek samotnými supermarkety či možnost zadat na online mapách lokaci dárce, který bude mít připravenou tašku s jídlem, což skautům proces sběru hodně zjednoduší.

Mimochodem, víte že je dneska Blog Action Day? Chudoba. Jedno téma, tisíce hlasů. Čtenáři-blogeři, třeba to taky ještě stihnete...

úterý 14. října 2008

Columbus Day

Včera byl svátek Columbus Day jakožto připomenutí připlutí Kryštofa Kolumba (Cristóbal Colón, jak jsme se dozvěděli na poslední hodině španěštiny) do Ameriky.

Jak se možná někteří z vás učili na maturitní otázky z angličtiny, Američané mají většinu svátků flexibilně stanovené na čtvrtly, pátky a pondělí, aby se jim prodloužily víkendy - a mělo při jejich vzdálenost vůbec cenu vyjet k někomu na návštěvu.

Různé americké státy se v přístupu k tomuto svátku liší. Máme štěstí, že zrovna stát New York bere tento svátek jako den pracovního klidu, kdy úřady i veřejné školy mají zavřeno. Ale ne zas takové, aby ho jako volno vzala i naše škola.

pondělí 13. října 2008

Podzim barví

Když tady někdo prohlásil, že jeho oblíbeným ročním obdobím je podzim, většinou argumentoval nádherně zabarvenými stromy na kampusu. Už chápu.



neděle 12. října 2008

Upomínka druhá

To, že se blíží Halloween, nám připomnělo nejen včerejší Pumkin Carving, ale i styl výzdoby nástěnky v knihovně:


Jako pozornost pro všechny pilné pracovníky je k dispozici košík, resp. dýně, sladkostí - zrovna jsem ochutnal mléčnočokoládový arašídomáslový košíček. Když už jsem u té knihovny, měl bych dva postřehy:

Zaprvé, nejednou jsem někomu vydával Kafku, na jeho popularitě tedy asi opravdu něco bude. Zajímalo by mě, kolik čtenářů ví, že psal v Praze. Mimochodem, česká beletrie má ve školní knihovně docela slušné zastoupení - minimálně jsem si v katalogu všiml Haška, Škvoreckého, Havla, Čapka, Kunderu, Seiferta, Lustiga, Vaculíka…

Zadruhé, fascinuje mě Connect NY a ILL. O co se jedná? Connect New York je síť čtrnácti školních knihoven ve státu New York, které se rozhodli sdílet některé své svazky. Pokud má knihovna nenabízí, co potřebuji, nebo požadovanou knížku má zrovna někdo půjčenou, můžu si to naťukat na internetu a oni mi to pošlou z jiné knihovny, ideálně z té, která je na nejlepší trase. Trvá to dlouho? Ne, většinou za 48 hodin už v knize můžu listovat. Knihovny spolu sdílí více než 4 milióny svazků - což je zhruba dvojnásobek toho, co nabízí dohromady více než čtyřicítka poboček Městské knihovny v Praze.

A když vytoužený titul není jedním z těch čtyř miliónů, je tu ještě záchrana v podobě jiného meziknihovního systému (ILL), kam se zadají podrobnosti o požadované knize nebo článku a oni už se o to postarají. Knihy mají dorazit během dvou tří týdnů (já ji měl asi za týden), článek naskenují a zveřejní v řádu hodin. A když ani ILL knihu nenajde? Nevím, pak už zbývá asi jenom poslední možnost - napsat si ji sám.

sobota 11. října 2008

Medvídek koala, Tweety, Mona Lisa a jiné dýně

Do Halloweenu zbývají tři týdny, ale někteří dýně vyřezávají už teď - třeba jako má hostitelská rodina, která mě pozvala na tzv. pumpkin carving. Přišli i někteří další rodiče a jejich mezinárodní studenti, takže nás bylo víc. Fakt prima zážitek - více vám řeknou fotky:


pátek 10. října 2008

5 otázek pro Sarah

Rubrika ve školních novinách se dočkala druhého pokračování, a je tu tedy další příležitost si procvičit angličtinu, seznámit se s mezinárodní studentkou a poznat, jak to vidí jiní.

čtvrtek 9. října 2008

První kontakt s americkým skautingem

Jedním z mých dílčích cílů je setkat se s místními skauty. Vzhledem k tomu, že plánů je hodně a čas letí, řekl jsem si, že s tím nebudu dlouho čekat. Vygůglil jsem si řadu místních skautských stránek, rozeslal emaily a když přišla odpověď od šéfa oblasti: "Dear Staflik, We would love to have you as a guest", zajásal jsem.

Bližší pozvání - na setkání vedoucích a různých skautských šéfů z okresu - jsem dostal formou zprávy do hlasové schránky, v které jsem rozuměl dobře všemu - až na přesné určení místa. Už jsem chtěl počkat na spolubydlícího, jestli by si to neposlechl a nepřeříkal mi to, když se mi to s pomocí pár indicií podařilo vypátrat na mapě.

Vydal jsem se tedy na půl osmou do Emmanuel Frieden Church s dostatečnou časovou rezervou, která zmizela, když jsem se spletl o jednu ulici a kostel hledal zhruba tam, kde stojí hotel. Naštěstí mě zachránila paní recepční, která si ochotně poslechla voice mail a navedla mě správně. Přišel jsem na minutu přesně. Ve dveřích jsem byl přivítán Bobem, který lehce připomínal Jeana Reno. Když jsem viděl, že jsou všichni v kroji, také jsem si svůj oblékl. Bob mírně překvapeně konstatoval, že je rád, že i v České republice je skauting a snažil jsem se mu taktně vysvětlit, že fakt, že americké a naše košile mají hodně podobnou barvu může být i náhoda - že ne všechny košile jsou takové. Vzal mě do sálu, kde byli ostatní a jelikož jsem si přesně nepamatoval jméno toho, kdo mě pozval, Bob hlučně zvolal: "Dámy a pánové, našel se host, který je ztracen. Je tak ztracen, že je až z daleké České republiky. Je tu někdo, kdo se k němu přihlásí?"

Na první pohled mě zarazil věkový průměr přítomných. Mám pocit, že nechám i dostatečnou rezervu, když řeknu, že všem bylo nad čtyřicet. Také mi přišlo, že se navzájem více poslouchají, ale nemají příliš chuť daná témata disktutovat. Jako by nic něchtěli příliš prodlužovat. Řešilo se (nebo spíše jen informovalo) jen pár témat - např. nedělní odpoledne pro dětskou veřejnost (PR aktivita), problematika nošení válečných stuh na krojích vůdců, národní jamboree 2010 (u příležitosti 100 let skautingu v USA) či časopis Boys' Life - mluvčí přišel s časopisem a tvrzením, že stojí jen 2 dolary, ale má hodnotu 3. A tak dal jedné přítomné dolar, který právě ušetřil. Posledním tématem bylo ještě jedno představení toho z Czechoslovakia, což bylo super, protože za mnou hned poté přišlo spousta lidí - pozdravit, prohlédnout kroj, říct, ať všem okolo vzkážu, že už nejsme Czechoslovakia a nebo také pozvat na schůzky či výpravy dvou oddílů. V menším počtu pak následoval tzv. roundtable - vždy na nějaké téma, tentokrát na GPS a geo caching. A - svět je malý i v Americe - našel se tu i manžel kolegyně z knihovny, takže jsem měl i odvoz na kampus.

Po nějaké době zase jedna akce s hojnou účastí - bez jídla zdarma.

středa 8. října 2008

Ping-pong with Profs

Občas si říkám, že bych měl být trochu více kreativní - třeba když někdo smísí dohromady popovídání s pár profesory, oběd z indické restaurace a hraní ping-pongu a pozve na to studenty.

úterý 7. října 2008

S komentářem

Ne, dneska svůj příspěvek nebudu ředit povídáním o životě v Americe. Chci vám poděkovat za padesátku komentářů, která se objevila pod mými blogovými příspěvky. Ať se jedná o sebemenší hlod, vždy je to dobrá zpětná vazba, která potěší.

Také jsem nastavil, aby pro komentář nebyl podmínkou google účet, takže žbleptat může každý.

Díky.

pondělí 6. října 2008

První jízda a kočičí artista

Velkou část neděle jsme opět strávili pomáháním s prácemi všeho druhu u jedné profesorky. Tentokrát jsme montovali knihovny. A naskytla se nám první příležitost si zařídit v Americe. Byli jsme totiž vysláni, ať si zajedeme do jednoho nákupního centra koupit lepidlo a šroubky. Normálně by to byla velmi krátká jízda, ale když si člověk myslí, že pochopil dobře instrukce, ale není tomu tak, po nějaké době se od pana opravujícího volkswagena dozví, že to má otočit a zhruba za dvě míle bude cíl po levé straně.

Práci nám zpestřily vnučky i Spiderman v převleku Garfielda:


neděle 5. října 2008

Buenos Dias, já taky jdu

Dnes jsme s Honzou zpečetili rozhodnutí strávit tři týdny ze zimních prázdnin v Mexicu - koupili jsme si letenky. Po důkladném srovnání různých leteckých společností, letišť a dnů v týdnů poletíme s Continental Airlines - z Albany do Cancúnu 24.11. a zpět 15.12. Motivace k učení španělštiny posílena.

Jsme zatím dva, po nabídce mezinárodním studentům začal zvažovat účast i Harry z Německa.

A co ty - nechceš se přidat? ;-)

sobota 4. října 2008

Rodící muž a zapomenutá křestní jména

Před chvílí skončila show Steva Taubmanna, hypnotizéra, který zavítal na náš kampus. Něco neuvěřitelného. Něco, co mě tu emočně zatím nejvíc vyvedlo z normálu.

Malá odbočka: Je to už asi čtvrtá z řady show externistů a zdá se, že kvalita stoupá. Na první, Dueling Pianos, jsem vydržel tak 20 minut. Dva chlápci hráli na dvojité piano. Nápad dobrý -jen kdyby to nevypadalo (a neznělo), jako by se jeden z nich snažil mlácením pokazit hraní tomu druhému. Aspoň u toho bylo dobré jídlo. Na Intensity Game Show jsem přišel pozdě a stále se nic nedělo, tak jsem zase odešel, ale prý se vyhrávaly peníze. Minulý týden představení iluzionisty Jima Karola už docela stálo zato. A dneska…

Představte si dvacet dobrovolníku na pódiu, jak sedí na židlích.
(Je více než pravděpodobné, že účastníci nebyli podstrčení - mohl se zúčastnit kdokoli, jen byl na začátku takový test , kde se ukázalo, jak je kdo uvolněný a dokáže se koncentrovat a tam se to trochu protřídilo. A vězte, že to co jsme viděli, by nezvládl přesvědčivě zahrát ani oscarový herec, natož naši spolužáci.)

Steve začíná své hypnotické promluvy, a dobrovolníci na pódiu usínají. Docela nuda do té doby, než jedna z dívek, které se nevešly na židle a seděly na kraji pódia, s sebou švihne. Někteří se zaklánějí, jiní padají ze židlí. Diváci začínají nevěřit svým vlastním očím, když je účastníkům vsugerováno, že jsou na pláži. Po patřičných Stevových slovech se protahují, ohánějí po lítajícím hmyzu. Najednou je vedro, někteří svlékájí mikiny a za chvíli si všichni pomáhají rychlým máváním rukou k lepšímu dechu. Pro diváky neskutečně vtipné. Bimbác a ochladí se, někdo se schoulí do klubíčka, někdo se snaží zahřát o souseda. Prolamování ledů a interakce mezi účastníky jsou působivé. A v podobném stylu do pokračuje dále - nepojmu tu všechno, ale představte si je jako diváky v kině. Na komedii s sebou hází smíchy, na romantické slaďárně se objímají, při soundtracku Titanicu mají slzy na krajíčku a vzájemně se utěšují. Agenti, kteří se rozprchnou po sále a snaží se telefonovat skrze svou botu. Student, který po vyslovení jednoho Stevova slova jde odevzdat svou peněženku. Opakovaně. Muž, který začne rodit, a všichni mu běží na pomoc. Tarzan - sportovec ze sebe sundá triko a rozeběhne, začne skákat a bušit do hrudi. Střelba - na koho Steve nebo někdo jiný ukáže a Steve řekne do mikrofonu patřičný zvuk, dotyčný okamžitě upadne zpět do spánku. Nechává je tak uspávat i navzájem nebo dokonce "střelit" na sebe samotné. Závěrečná taneční party, kde to na pódiu pořádně roztočí.

Steve nám v průběhu vysvětluje: na této hypnóze jsou zajímavé tři věci. Účastník si myslí, že nikdy nebyl hypnotizován. Účastník nevěří, že by na něm hypnóza fungovala. A nepamatuje si své křestní jméno.
A skutečně - vyptává se a oni kroutí hlavou (pche, jaká hypnóza…). "A jak se jmenuješ?" Žádná odpověď. Někteří jméno řeknou, ale je špatně. Jedna studentka se dokonce své jméno zuřivě snažila najít na své ID kartě a prohlásila se za Chelsea. Špatně.

Na závěr si showman dobrovolníky vzal stranou a ujistil se, že jsou psychicky i fyzicky v pohodě, že už nejsou v hypnóze. A že si pamatují své jméno...

Petr snad brzy zveřejní spoustu fotek, jinak doporučuji ilustrační videa na oficiálních stránkách nebo na Youtube.

pátek 3. října 2008

V novinách

Prvním klubem, do kterého jsem se snažil vnést nějakou aktivitu, byl redakční tým školního novinového týdeníku Concordiensis, který vychází již od roku 1877. Svým příspěvkem jsem chtěl splnit tři cíle - 1) Nahlédnout do práce redakce, 2) Obohatit noviny novým nápadem, 3) Podpořit povědomí o mezinárodních studentech na kampusu. Inspiroval jsem se rubrikou, kterou jsme již pětkrát zopakovali v elektronickém měsíčníku Luk a hle - tady je výsledek:

čtvrtek 2. října 2008

Září dozářilo, jsme tu měsíc

Už jsem tu měsíc. Bylo to jedno z nejrychlejších září, co jsem kdy zažil, "rychlejší" než třeba loňské čtyři týdny v Německu. Mám pocit, že čas běží subjektivně rychleji, když je "částí" většího celku. Jako by den týdenní akce utekl rychleji než samotná jednodenní akce. Jako by týden měsíční akce utekl rychleji než jedna týdenní akce. Jako by měsíční akce běžela pomaleji než měsíční část roční akce.

Když rok je pro mě teďka celek, vnímám jej jako relativně dlouhou dobu. Že bych to změnil představou desetiletého pobytu? Možná, až to tu budu chtít ještě zrychlit. Zatím ne.

středa 1. října 2008